Wydajność pomp ciepła – od czego zależy?
O wydajności pomp ciepła Panasonic można powiedzieć naprawdę wiele. Użytkownicy, a przede wszystkim osoby odpowiedzialne za montaż pomp ciepła powinni wiedzieć, jak zmierzyć wydajność konkretnego urządzenia. To jedyny dobry sposób, aby ustalić, jaka moc grzewcza urządzenia będzie potrzebna w konkretnej nieruchomości. Dowiedz się, czym jest współczynnik COP i SCOP. Wydajność pomp ciepła – od czego zależy?
Pompa ciepła – wydajność i efektywność. Co warto wiedzieć?
Pompy ciepła Panasonic to sprzęt, który został stworzony z myślą o pozyskiwaniu energii cieplnej ze środowiska naturalnego. To ekologiczna forma ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych oraz ciepłej wody użytkowej. W tym przypadku za wymianę energii cieplnej odpowiada czynnik roboczy, który pod wpływem zachodzących procesów termodynamicznych zmienia stan skupienia, temperaturę oraz ciśnienie.
To, jak sprawnie będzie działać pompa ciepła i ile energii pobierze z otoczenia, jest zależne od wskaźnika jej efektywności. Co to oznacza? Otóż kluczowym parametrem istotnym w trakcie poszukiwania pompy ciepła do swojego domu jest współczynnik COP (ang. Coefficient of Performance, a także SCOP (ang. Seasonal Coefficient of Performance).
Współczynnik COP
COP to wskaźnik, który określa sprawność pompy ciepła w określonych warunkach. To wartość, która jest mocno uzależniona od tego, w jakich warunkach będzie pracować jednostka grzewcza. W praktyce: im wyższe temperatury zewnętrzne, tym wyższe wartości COP można osiągnąć na danym urządzeniu.
Wartość COP informuje o tym, jaki jest stosunek energii oddawanej do wnętrza budynku w zestawieniu z ciepłem pobranym z sieci. To oznacza, że 1 kWh energii elektrycznej może wygenerować np. 5 kWh energii cieplnej. Wskaźnik COP na poziomie 5 oznacza, że właśnie tyle kWh energii cieplnej zostanie wytworzonych z 1 kWh pobranej energii elektrycznej z sieci. W praktyce sprawność takiej pompy jest ustalana na wartościach ok. 500%.
Współczynnik SCOP
SCOP jest wskaźnikiem, który stanowi uśrednioną wartość dla sezonu grzewczego. Co to oznacza w praktyce? Otóż przy pomocy tej wartości można łatwo ocenić, ile pompa ciepła (Panasonic) zużyje prądu w ciągu roku, a także jaki będzie całkowity koszt ogrzewania w wybranym sezonie.
Do obliczenia wskaźnika SCOP przydatne są dane dotyczące sezonowej sprawności energetycznej ogrzewania pomieszczeń. Dopiero wtedy można dokładnie określić, ile realnie energii zużyje pompa ciepła w określonych warunkach. Co ciekawe, producenci pomp ciepła badają te wskaźniki w ten sam sposób, czyli zgodnie z Rozporządzeniem Komisji UE z dnia 18 lutego 2013 roku.
Wydajność i sprawność pompy ciepła – co wpływa na ten parametr?
Nowoczesne urządzenia grzewcze takie, jak pompy ciepła to sprzęt, którego sprawność zmienia się w ciągu roku. To podstawowa różnica pomiędzy pompami a innymi źródłami ogrzewania, np. kotłami na pellet i węgiel.
Na sprawność pompy ciepła wpływa przede wszystkim wartość zewnętrznej temperatury, w jakiej pracuje jednostka zewnętrzna. Dolne źródło ciepła może pobierać energię z wody gruntowej lub bezpośrednio z temperatury. Jeśli w nieruchomości zostanie zamontowana powietrzna pompa ciepła, ta będzie pracować odmiennie w zależności od tego, jakie temperatury będą panować na zewnątrz.
Kilka istotnych czynników, które znacznie wpływają na wydajność pomp ciepła Panasonic to:
- temperatura powietrza,
- wilgotność powietrza,
- rodzaj zastosowanej instalacji grzewczej budynku,
- współczynnik SCOP i COP pompy ciepła,
- sposób izolacji przewodów hydraulicznych systemu,
- rodzaj wentylacji zamontowanej w nieruchomości.
Kluczowe jest to, aby dopasować odpowiedni model pompy ciepła pod względem jej sprawności. Tylko w ten sposób można zyskać gwarancję, że zamontowany system grzewczy będzie odpowiadać zapotrzebowaniu nieruchomości na energię cieplną.
Wydajność pompy ciepła a wybór urządzenia – czy ten parametr ma znaczenie?
Inwestycja w pompy ciepła powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana, chociażby ze względu na ogromną różnorodność urządzeń dostępnych na rynku. Urządzenia grzewcze są zbudowane z kilku kluczowych podzespołów: sprężarki, wymiennika ciepła, zaworu rozprężnego. To tylko kilka elementów, które wpływają na sposób pracy i wydajność całego systemu grzewczego.
Nie ma żadnych wątpliwości, że na etapie poszukiwania idealnej pompy ciepła do danej nieruchomości, kluczowym parametrem będzie jej sprawność. Im wyższy wskaźnik COP, tym lepiej, gdyż urządzenie będzie wydajnie pracować przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej.
Warto dodać, że specjaliści zajmujący się montażem pomp ciepła Panasonic powinni obliczać współczynnik COP zgodnie z normą PN-EN 14511. W trakcie porównywania konkretnych urządzeń warto uwzględnić ten parametr i zyskać pewność, że wybrana pompa ciepła będzie spełniać zapotrzebowanie grzewcze w nieruchomości.
Przewymiarowana pompa ciepła – czym to skutkuje?
Brak podstawowej wiedzy z zakresu doboru urządzeń grzewczych oraz metod obliczania współczynnika COP i SCOP to spore ryzyko. Może zdarzyć się, że pompa ciepła zostanie przewymiarowana, a to skutkuje wysokimi kosztami eksploatacji całego osprzętu. Najważniejsze jest to, aby moc pompy ciepłą była zbliżona do ogólnego zapotrzebowania nieruchomości na energię grzewczą.
Podsumowując: przewymiarowana pompa ciepła będzie droższa w zakupie i nieekonomiczna w użytkowaniu. To przełoży się na krótkie i częste cykle pracy sprężarki, a to prowadzi do jej szybszego zużycia i konieczności wykonania prac serwisowych.
Jeśli chcesz mieć pewność, że zamontowana pompa ciepła w Twoim domu będzie odpowiednio wydajna i jednocześnie tania w eksploatacji, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami.
Sorry, the comment form is closed at this time.