Termomodernizacja domów a nowoczesne pompy ciepła
Termomodernizacja budynku mieszkalnego to gwarancja, że obiekt będzie komfortowy do zamieszkania, a także tani w eksploatacji. Jak to możliwe? Otóż poprawnie przeprowadzone prace termomodernizacyjne nieruchomości ze zmianą źródła ciepła to podstawa, szczególnie jeśli dbasz o komfort życia swój i pozostałych domowników. Dowiedz się, jakie prace termomodernizacyjne warto wziąć pod uwagę w trakcie planowania inwestycji w nowoczesną pompę ciepła Panasonic.
Prace termomodernizacyjne w nieruchomości – o czym trzeba pamiętać?
Prace termomodernizacyjne dotyczą najczęściej zewnętrznych elementów izolacji ścian, dachu, a także podłogi i fundamentów. Niektóre prace termomodernizacyjne są także realizowane we wnętrzu domu, np. wymiana hydrauliki, systemu ogrzewania oraz dotychczasowych rur na nowoczesne zawory z termostatami.
Kluczowy etap prac termomodernizacyjnych w budynku to izolacja całej nieruchomości. W ten sposób można zagwarantować sobie odpowiedni poziom wydajności cieplnej konkretnych pomieszczeń. Metamorfoza nieruchomości, związana z termomodernizacją, przed lub po wymianie pieca na pompę ciepła obejmuje takie działania jak:
- izolację fundamentów i ścian zewnętrznych,
- izolację stolarki dachowej,
- zmiana systemu grzewczego na nowocześniejszy, np. kaloryfery dedykowane pod pompy ciepła lub ogrzewanie podłogowe,
- montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja),
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na taką o wysokiej wartości termoizolacyjnej.
Prace te, można wykonać jeszcze przed rozpoczęciem montażu pompy ciepła, dzięki temu pompa ciepła będzie działać wydajniej.
Nowoczesna pompa ciepła a termomodernizacja – dlaczego to takie ważne?
Jak dopasować pompę ciepła do zapotrzebowania budynku na energię cieplną? Jeżeli termomodernizacja budynku jest kompleksowa i obejmuje wiele działań to warto, przed wyborem urządzenia grzewczego wykonać audyt energetyczny. Audyt energetyczny pozwoli na ocenienie zapotrzebowania na energię cieplną jakie będzie miał budynek po wymianie okien, drzwi i przeprowadzeniu niezbędnych prac termomodernizacyjnych.
Brak audytu energetycznego oczywiście nie uniemożliwia poprawnego dopasowania mocy i wydajności pompy ciepła. To możliwe, ale trzeba skontaktować się z profesjonalistami, którzy są w stanie ocenić zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, np. po przeprowadzaniu dogłębnych oględzin nieruchomości. W tym przypadku kluczową rolę odgrywają takie informacje, jak:
- powierzchnia użytkowa budynku,
- rodzaj wykorzystanych materiałów izolacyjnych,
- typ zastosowanych odbiorników ciepła,
- maksymalna temperatura wody w instalacji grzewczej,
- dotychczas użytkowane źródło ciepła,
- liczba mieszkańców.
Na podstawie tych informacji eksperci są w stanie ocenić, jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia dla danej nieruchomości. Najważniejszym etapem prac związanych z termomodernizacją jest montaż samego źródła ciepła. Najlepszym wyborem dla nieruchomości modernizowanych są pompy ciepła Panasonic, które są stworzone z myślą o zastosowaniu do budynków zarówno nowych jaki i modernizowanych, dodatkowo charakteryzują się wysokim poziomem wydajności, łatwym montażem oraz tanią eksploatacją.
Dofinansowanie pomp ciepła i termomodernizacji domu
W dzisiejszych czasach właściciele domów mogą uzyskać liczne dofinansowania na pompy ciepła i prace termomodernizacyjne w nieruchomości. W ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać ponad 50 tys. złotych na kompleksową termomodernizacje. Inne programy, które wspierają gospodarstwa domowe w inwestycji w pompy ciepła to: Czyste Powietrze Plus ,Moje Ciepło, Ciepłe Mieszkanie, Stop Smog, Agroenergia.
Jak widać, w ramach rządowych programów wsparcia można liczyć na dość wysokie kwoty dopłat do zakupu i montażu pompy ciepła w nieruchomościach mieszkalnych. Czy warto korzystać z takich form wsparcia finansowego? Zdecydowanie tak! Wystarczy zadbać o to, aby spełniać podstawowe warunki uprawniające do bycia beneficjentem programu.
Izolacja i wentylacja budynku a wydajność pompy ciepła
Dobór pompy ciepła to kluczowy zagadnienie, które wpłynie na to, jakie będą koszty eksploatacji urządzenia grzewczego przez cały rok. Warto dodać, że sposób izolacji budynku i zastosowanego systemu wentylacyjnego odgrywa w tym przypadku ogromną rolę. Dlaczego? Otóż nowoczesne systemy rekuperacji w połączeniu ze szczelną stolarką okienną i drzwiową oraz dobrą izolacją ścian przekładają się na niższe koszty użytkowania pompy ciepła, szczególnie w okresach grzewczych.
Podsumowując: w dzisiejszych czasach dokonując zmiany źródła ciepła na pompę ciepła powietrze-woda warto również pomyśleć o przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych. Odpowiednia termoizolacja budynku zmniejszy straty ciepła wygenerowanego przez system grzewczy i pozytywnie wpłynie na wydajność pompy ciepła. Co przełoży się na niższe koszty ogrzewania budynku.
Sorry, the comment form is closed at this time.