Program „Mój Prąd” i pompy ciepła – zmiany od kwietnia 2023 roku!
Do tej pory rząd uruchomił już cztery edycje programu „Mój Prąd”, w ramach którego wiele gospodarstw domowych mogło uzyskać znaczne dopłaty na termomodernizację budynków mieszkalnych. Od kwietnia 2023 roku zostanie uruchomiona już piąta wersja programu wsparcia. Program „Mój Prąd” – dowiedz się, jakie zmiany przygotował rząd w tym roku i kto może zostać beneficjentem programu dopłat „Mój Prąd 5.0”.
Program Mój Prąd 5.0 – jakie zmiany zapowiedział rząd na ten rok?
Minister klimatu w Polsce, czyli Anna Moskwa przekazała informacje, że od kwietnia rozpoczynają się zapisy do piątej edycji programu dopłat „Mój Prąd”. Na tę chwilę zgodnie z zapowiedziami wsparcie ma obejmować dopłaty na zakup pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych wykorzystywanych do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.
Według najnowszych doniesień pod koniec tego roku pojawi się także dodatkowy program wsparcia dla przedsiębiorców inwestujących w odnawialne źródła energii – w tym pompy ciepła Panasonic.
Najnowsze zmiany związane z programem to fakt, że dofinansowanie obejmie pompy ciepła powietrzne, gruntowe oraz kolektory słoneczne na ciepłą wodę. To oznacza, że nowe zasady umożliwią wykonanie kompleksowego remontu naszej instalacji, co przełoży się na ochronę środowiska i niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej i kosztów ogrzewania.
Program Mój Prąd 5.0 ma być kompleksowym wsparciem procesu przekształcania budynków jednorodzinnych w niskoemisyjne obiekty.
Jakie wsparcie można otrzymać w 2023 roku? Mój Prąd 5.0 w liczbach
Najnowszy program dopłat do termomodernizacji budynków mieszkalnych został rozszerzony o nowe zasady przyznawania pomocy do kwoty nawet 58 tys. złotych! Paweł Mirowski – wiceszef NFOŚiGW przekazał informację, że wysokość dopłaty do pomp ciepła w ramach programu „Mój Prąd 5.0” ma być identyczna, jak w systemie wsparcia Czyste Powietrze 2023. Zgodnie z nowymi warunkami programu dofinansowanie będzie obejmować:
- pompy ciepła powietrze-powietrze w kwocie do 4,4 tys. złotych,
- pompy ciepła powietrze-woda w kwocie do 12,6 tys. złotych,
- pompy ciepła powietrze-woda z wyższą efektywnością cieplną – do 19,4 tys. złotych,
- pompy ciepła gruntowe – do 28 tys. złotych,
- kolektory słoneczne do 3,5 tys. złotych.
Co więcej, oprócz dofinansowania inwestycji w pompy ciepła, beneficjenci programu mogą skorzystać z dodatkowych dopłat do:
- paneli fotowoltaicznych do 6 tys. złotych (z komponentami do 7 tys. złotych, a z magazynem energii do 16 tys. złotych),
- magazynów ciepła do 5 tys. złotych,
- systemów zarządzania energią dla domu do 3 tys. złotych.
Jakie są zasady programu Mój Prąd 5.0? Dowiedz się więcej!
Jeśli chodzi o dokładne preferencje odnośnie do urządzeń i prac objętych programem wsparcia rządowego, warto wyróżnić kilka warunków:
- instalacje fotowoltaiczne muszą mieścić się w przedziale mocy od 2 do 10 kW,
- bufory ciepła, zasobniki i magazyny energii nie mogą mieć mniejszej pojemności niż 2 kW,
- dopłata do systemów zarządzania energią będzie wypłacana tylko wtedy, kiedy ten będzie uzupełnieniem systemu modułów paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.
Dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd 5.0” otrzymają gospodarstwa domowe a beneficjentem programu może zostać każdy, niezależnie od tego, jakie źródło ciepła jest wykorzystywane obecnie.
Warto też dodać, że środki w ramach programu wsparcia Mój Prąd 5.0 nie będą wypłacane osobom, które zamontowały systemy PV przed 1 lutym 2020 roku
Program Mój Prąd 5.0 – od kiedy i czy warto? Podsumowanie
Podwyższona wartość dotacji w ramach programu „Mój Prąd 5.0” to dobra decyzja, która jest powiązana z rosnącą inflacją oraz zwiększającymi się potrzebami gospodarstw domowych, które chcą zainwestować w odnawialne źródła energii oraz zmniejszyć swoje rachunki za energię elektryczną. Benefitów wynikających z programu wsparcia jest naprawdę wiele. To także realna szansa na zmianę efektywności energetycznej wielu budynków mieszkalnych na terenie Polski.
Podsumowując: naprawdę warto zastanowić się nad inwestycją w pompę ciepła Panasonic lub instalacje fotowoltaiki dla domów jednorodzinnych. To dobry sposób, aby efektywniej ogrzewać nieruchomość mieszkalną, a także zmniejszyć koszty utrzymania komfortowych warunków do życia w budynku.
Uwaga! Wnioski w ramach programu Mój Prąd 5.0 będą przyjmowane już od kwietnia tego roku. Warto się spieszyć, gdyż pula środków w ramach dopłat jest ograniczona.
Sorry, the comment form is closed at this time.