Pompy ciepła – fakty i mity
Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia grzewcze, które doskonale nadają się do ogrzewania nieruchomości mieszkalnych, a szczególnie domów jednorodzinnych. Przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła Panasonic lub innego producenta, warto poznać wszystkie fakty i mity na temat takich urządzeń. Dopiero po posegregowaniu najważniejszych informacji można rzetelnie ocenić czy inwestycja w pompę ciepła naprawdę się opłaca.
Mity na temat pomp ciepła – to warto wiedzieć!
W dzisiejszych czasach pompy ciepła stale zyskują na popularności, szczególnie jeśli chodzi o oszczędność energii oraz efektywność grzewczą. Niemniej jednak w sieci i wśród wielu osób krążą pewne mity na temat tego typu urządzeń do ogrzewania nieruchomości. O jakich mitach mowa i dlaczego nie warto wierzyć we wszystkie podawane informacje? Oto lista nieprawdziwych stwierdzeń na temat pomp ciepła.
- Pompa ciepła jest głośna – takie stwierdzenie nie jest prawdziwe. Oczywiście, że pompy ciepła generują charakterystyczny dla ich pracy szum – w końcu są to urządzenia elektryczne. Na szczęście praca pompy jest na tyle komfortowa i cicha, że domownicy nie są w stanie jej usłyszeć w ciągu dnia. Dodatkowo akustyka pompy ciepła jest zależna od modelu i producenta pompy.
- Powietrzne pompy ciepła są zbyt słabe do ogrzewania domu – kolejny mit do obalenia, w który kategorycznie nie warto wierzyć. Nowoczesne pompy ciepła Panasonic Aquarea są w stanie wydajnie pracować nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz i bardzo dobrze sprawdzają się w naszym klimacie.
- Pompy ciepła nie da się zespolić z instalacją grzewczą z grzejnikami – to oczywiście nieprawda! Jak najbardziej można połączyć instalację grzejnikową z wydajną pompą ciepła. Ważne jest tylko to, żeby zastosować odpowiednią pompę ciepła. Idealną pompą ciepła, którą można wykorzystać w celach modernizacyjnych w budynkach, gdzie są grzejniki są pompy ciepła Panasonic generacji L, które osiągają nawet 75oC na zasilaniu.
- Pompa ciepła to wysokie rachunki za prąd – nic bardziej mylnego! Nowoczesne pompy ciepła słyną z tego że są wyjątkowo ekonomiczne, a miesięczne koszty eksploatacji w sezonie grzewczym to maksymalnie kilkaset złotych. W związku z tym ogrzewania pompą ciepła generuje niższe koszty ogrzewania niż inne źródła ciepła.
- Pompą ciepła można ogrzewać tylko pomieszczenia – to również nieprawda. Urządzenia grzewcze tego typu służą do zasilania energią grzewczą instalacji podłogowej, grzejnikowej, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
- Montaż pomp ciepła jest problematyczny – montaż pompy ciepła trwa zwykle 3 dni i nie wymaga poważnych prac konstrukcyjnych.
To tylko kilka stwierdzeń, które są oczywiście nieprawdziwe, jeśli chodzi o nowoczesne pompy ciepła. Jeśli spotkasz się z jakimkolwiek z powyższych, pamiętaj, aby kierować się własnym rozsądkiem i pamiętać tylko o faktach dotyczących nowoczesnych pomp ciepła.
Fakty o pompach ciepła – jakie stwierdzenia są prawdziwe?
Jeśli mowa o pompach ciepła, warto też poznać fakty na ich temat, aby nigdy nie dać się zaskoczyć, szczególnie podczas zakupu pompy ciepła wraz z usługą montażu. Co zatem jest prawdziwym stwierdzeniem na temat pomp ciepła? Oto kilka faktów.
- Pompa ciepła nie będzie pracować bez dostępu do energii elektrycznej – to niestety fakt, który nie napawa optymizmem. Dłuższa przerwa w dostawie prądu (szczególnie zimą) uniemożliwi pompie ciepła sprawną pracę, a tym samym może dojść do wyziębienia nieruchomości. Zabezpieczeniem na wypadek takiej sytuacji są systemy fotowoltaiczne z magazynami energii, które stanowią dodatkowe źródło zasilania dla pompy ciepła.
- Przewymiarowanie pompy ciepła generuje straty – takie stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe. Jeśli pompa ciepła będzie miała zbyt dużą moc, dla danej nieruchomości, jej eksploatacja będzie dość droga. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku montażu zbyt słabego urządzenia grzewczego.
- Pompy ciepła mogą ogrzewać zimą i chłodzić latem – to funkcja, którą gwarantują wyłącznie nowoczesne urządzenia grzewcze dla nieruchomości mieszkalnych. Warto dodać, że do działania takiego systemu chłodzącego potrzebne są specjalne urządzenia i przygotowana instalacja, np. z klimakonwektorami.
- Powietrzne pompy ciepła są praktycznie bezawaryjne – to fakt! Wynika to z tego, że ten typ pompy ciepła jest prosty w budowie i ma mało elementów, które mogłyby się zepsuć.
- Wraz ze spadkiem temperatury spada też wydajność pompy – można założyć, że to prawda, aczkolwiek nowoczesne urządzenia gwarantują wysoki poziom wydajności w temperaturach nawet poniżej -28 stopni Celsjusza.
- Pompy ciepła typu split, wymagają corocznych przeglądów – każde urządzenie grzewcze od czasu do czasu trzeba oddać na przegląd do serwisu. Podobnie jest w przypadku pomp ciepła – producenci zalecają, aby wykonywać prace serwisowe raz do roku.
Podsumowując: warto znać najważniejsze fakty i mity na temat pomp ciepła. Dzięki temu na etapie poszukiwania firm zajmujących się montażem takich urządzeń grzewczych będziesz w stanie łatwiej ocenić rzetelność konkretnych specjalistów.
Sorry, the comment form is closed at this time.