Funkcjonowanie pompy ciepła zimą – co warto wiedzieć?
Praca pompy ciepła w poszczególnych porach roku nie powinna odbijać się na efektywności urządzenia. Często jednak zdarza się, że w sezonie zimowym urządzenia pobierają nieco więcej energii. Z czego to wynika? Otóż niskie temperatury na zewnątrz, śnieg, deszcz i silne wiatry powodują, że pompa ciepła może realnie zużyć więcej prądu. Dowiedz się, jak to możliwe!
Pompa ciepła zimą – najważniejsze informacje
Wiele osób w dzisiejszych czasach obawia się montażu pompy ciepła głównie ze względu na strach przed wysokimi rachunkami za energię elektryczną. To oczywiście uzasadnione obawy, gdyż pompa ciepła może pobierać nawet kilka tysięcy kWh prądu rocznie, jednakże w porównaniu z innymi źródłami ciepła dla domu pompy powietrzne są i tak o wiele tańsze w eksploatacji – nawet zimą.
Fakty związane z pracą pompy ciepła w okresach zimowych to:
- zimą pompa może pobierać więcej prądu,
- pompa ciepła może wydajnie pracować nawet w ujemnych temperaturach zewnętrznych,
- wydajność pompy ciepła przy niskich temperaturach może wyraźnie ulec pogorszeniu.
Jak działa pompa ciepła? Można to opisać jako tzw. odwróconą lodówkę. Dlaczego? Otóż ciepłe powietrze pobierane jest z otoczenia, a następnie podgrzewane przez krążący czynnik chłodniczy. Po jego skropleniu następuje przeniesienie ciepła do sprężarki, która dodatkowo je ogrzewa i przekazuje do instalacji grzewczej w domu.
Grzałka elektryczna dla pompy ciepła
Nowoczesne pompy ciepła Panasonic i nie tylko są wyposażone w grzałki elektryczne, które wspomagają system grzewczy w trudnych warunkach pogodowych. Oczywiście wykorzystywanie takiego rozwiązania generuje wyższe koszty eksploatacji, ale jednocześnie przekłada się na lepszą wydajność urządzenia.
Dobór pompy ciepła w sposób monowalentny pozwala na pracę pompy ciepła przez cały rok bez konieczności uruchamiania grzałki elektrycznej. Kluczowa na etapie montażu takiego źródła ciepła jest ocena zapotrzebowania budynku na ciepło. Pompa powinna być wymiarowana tak, aby pokrywała 100% zapotrzebowania nieruchomości przez cały rok.
Uwaga! Przewymiarowana pompa powoduje, że sprężarka inwerterowa zaczyna pracować niepoprawnie (włącza się i wyłącza), co skraca jej żywotność.
Optymalne rozwiązanie to dobór pompy ciepła tak, aby grzałka elektryczna stanowiła nie więcej niż 3% udziału w całkowitym bilansie grzewczym.
Pompa ciepła a działanie w niskich temperaturach – podsumowanie
Nowoczesne pompy ciepła są w stanie pracować w temperaturach nawet poniżej -20 stopni Celsjusza. Takie systemy grzewcze są wydajne, ale w razie niesprzyjających warunków pogodowych potrzebują dodatkowego wsparcia poprzez uruchomienie grzałki elektrycznej. Warto dodać, że niskie temperatury zewnętrzne mogą powodować spadek współczynnika COP, choć w Polsce nie powinno to zbyt mocno przekładać się na koszty eksploatacji systemu grzewczego.
Sorry, the comment form is closed at this time.